„Najważniejszy w każdym działaniu jest początek” - Platon

Definicje z branży SPA & WELLNESS

akupresura

akupresura

Zwana inaczej refleksoterapią jest pochodną akupunktury. Wywodzi się z medycyny chińskiej, a polega na masażu uciskowym poszczególnych punktów ciała. Punkty te nazywają się receptorami. Są to unerwione miejsca pozostające w ścisłym związku z określonymi organami. Poprzez masaż receptorów osiągamy ich lepsze ukrwienie, a co za tym idzie, również ukrwienie określonego narządu. Ten leczniczy masaż pozwala przywrócić zdrowie, poprawić samopoczucie, zwiększyć energię i siły regenerujące organizm. Masaż akupresurowy szczególnie polecany jest osobom zestresowanym, o osłabionym systemie immunologicznym. Poprzez punkty akupresurowe masaż zlikwiduje blokady energii hamujące napływ chi (wewnętrznej energii), w wyniku której mogą rozwijać się choroby. Po masażu akupresurowym przywrócony zostaje jednolity przepływ energii. BARDZO WAŻNE Akupresura wykorzystuje punkty akupunkturowe. Masaż zaczynamy zawsze od lewej nogi i od śródstopia.


akupresura

akupunktura

Zgodnie z zasadą terapii akupresurowej ciało ludzkie posiada ponad 100 punktów, które znajdują się wzdłuż tzw. Linii południkowych. Południki te mają pozytywny wpływ i stymulują określone części ciała oraz organy. W odpowiednich punktach ciała nakłuwa się skórę na różną głębokość igłami metalowymi. Terapię akupresurową stosuję się między innymi do leczenia chronicznych zapaleń i chorób krążenia, jednak przed rozpoczęciem kuracji wskazana jest konsultacja medyczna.


algi

algi

Algi morskie odżywiają skórę i paznokcie, są też doskonałe w walce z cellulitem. Okłady z alg w postaci gorącej papki przygotowane z rozmaitych gatunków alg nakładamy na ciało i zostawiamy na krótki czas. Okład z alg jest często częścią kuracji Thalasso i dzięki wysokiej koncentracji minerałów pomaga strukturze skóry i przyśpiesza przemianę materii. Niektóre spośród gatunków alg mają działanie antybakteryjne, inne zaś antyreumatyczne. W celu uzyskania optymalnego wypływu zaleca się kurację zapisaną przez fachowca.


algi

aromaterapia

Jest to oddziaływanie na zmysły ekstraktami uzyskiwanymi z roślin, drzew i kwiatów. Olejki mają bardzo szerokie zastosowanie - ich woń wydobywa się z kominków zapachowych podczas wykonywania różnych zabiegów, są także istotnym składnikiem mieszanek służących do oczyszczania skóry, kąpieli, a także masażu. Nadrzędnym celem aromaterapii jest oczyszczenie oraz ożywienie ciała i ducha. Elementami terapii są: inhalacja, kąpiel w olejkach eterycznych masaż wykonywany olejkami eterycznymi.


algi

balneoterapia

Jedna z metod fizjoterapii. Metoda lecznicza wykorzystująca: wody lecznicze, peloidy (m.in.: borowina) oraz gazowe składniki wód i powietrza, dostępne najczęściej w uzdrowiskach, w postaci kuracji pitnych (krenoterapii), wziewań (aerozoloterapii), kąpieli, płukań, okładów.


algi

Biała maska algowa

Proteiny mleczne- dla kobiet i mężczyzn,do każdy rodzaj skóry, każdej grupa wiekowej. Działanie: silnie nawilża - wyrównuje ubytki wody w skórze, oczyszcza skórę z toksyn (detoks), napina i napręża skórę (lifting kosmetyczny), wzmacnia i ujędrnia skórę, działa relaksująco na ciało i psychikę.


algi

bicze szkockie

(O zmiennej temperaturze wody) Wykonuje się je skupionym bądź wachlarzowatym strumieniem wody, stosując na zmianę natrysk deszczowy i kolczasty. Z reguły przez 1 – 2 min stosuje się wodę o temperaturze 40oC potem przez 20 – 30 s wodę o temperaturze 20oC lub niższej. Zabiegi w takim układzie powtarza się dwa razy. Bicze szkockie zalecane są w chorobach stawów pochodzenia niezapalnego. Przeciwwskazaniem jest między innymi miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze, podeszły wiek.


algi

biosauna

Temperatura pary 40-50 C stwarza przyjemny klimat, który nie obciąża ciała. Często dodaje się rozmaite eteryczne esencje. Gra różnorodnych barw ma działanie rozluźniające lub ożywiające.


algi

drenaż limfatyczny

Jest zabiegiem mającym na celu przyspieszenie krążenia chłonki. Służy również likwidacji obrzęków, wysięków limfatycznych, skraca czas resorpcji wysięków, siniaków. Zabieg ten powinno się stosować na "sucho" tzn. bez środków poślizgowych. Ale można używać środki wspomagające - w tym wypadku stosowane jako wcierki na koniec zabiegu. Celem masażu jest przywrócenie właściwej ilości wody w tkankach oraz udrożene dróg limfatycznych, a także ożywienie systemu immunologicznego. Gładzącymi, pompującymi ruchami opróżnia się węzeł chłonny i przyśpiesza odpływ martwej limfy. Stosowany przy problemach w działaniu systemu limfatycznego – gromadzenie wody w tkankach, powodujące opuchlizny i obrzęki.


algi

eliksir młodości

Zabieg polega na wmasowaniu w ciało rozgrzanych olejków roślinnych a następnie "zroszenie" ciała naturalnymi solami mineralnymi, które eksfoliują naskórek i przyczyniają się do jego odnowy. Na zakończenie jest stosowany chłodny prysznic wzbogacony specjalnym płynem kosmetycznym, który nawilża i chroni ciało.


algi

fizjoterapia

Leczenie środkami naturalnymi oparte na różnych formach energii fizycznej występującej w środowisku człowieka. Wykorzystuje bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne, chemiczne.
Metody fizjoterapii to:
balneoterapia (kąpiele lecznicze, kuracje pitne), klimatoterapia, fizykoterapia, kinezyterapia, terapia manualna.
Fizjoterapia jest pojęciem nadrzędnym, w stosunku do słowa fizykoterapia, z którym bywa stosowana zamiennie.


algi

fizykoterapia

Leczenie polegające na działaniu na organizm człowieka różnymi czynnikami fizycznymi pochodzącymi ze źródeł naturalnych lub wytworzonymi sztucznie, jak: ciepło, drgania mechaniczne, pole elektryczne, prąd elektryczny, światło, mikrofale, różnego rodzaju promieniowanie


algi

fototerapia

Czyli leczenie światłem. Działanie promieni nadfioletowych na skórę zależy w głównej mierze od zachodzących w niej reakcji fotochemicznych. Skóra poddana działaniu promieni nadfioletowych staje się lepiej ukrwiona, bardziej elastyczna i mniej podatna na zakażenia. W fotolecznictwie stosuje się: lampy kwarcowe oraz Biotron Sollux.


algi

galwanizacja

Wykorzystywany jest wpływ na organizm prądu stałego; nazwa wywodzi się od nazwiska lekarza Galvaniego. Na powierzchnię ciała prąd doprowadzany jest za pomocą odpowiednich metalowych elektrod. Zastosowanie: w nerwobólach, w zaburzeniach krążenia obwodowego, w porażeniach wiotkich.
Galwinizacja (ELEKTROSTYMULACJA) Czas trwania wynosi 10-30 min. Pełny cykl leczenia obejmuje 10-20 zabiegów. Stosowane zabiegi pomagają przy nerwobólach, chorobach zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa, chorobie dyskowej oraz utrudnionych zrostach kostnych. Polega na stosowaniu prądu stałego za pomocą dwóch elektrod na wilgotnych podkładkach umieszczonych nad chorym miejscem.


algi

gimnastyka odchudzająca

(GO) zajęcia charakteryzujące się ciągłym wysiłkiem lecz w zmiennym tempie 128/ 135/ 145 taktów/min - ułatwia spalanie tłuszczu. Prowadzone są w przeważającej części w pozycjach niskich.


algi

gimnastyka trzeciego wieku

(GTW) zajęcia dla osób w "złotym wieku" oparte na dużej porcji spokojnych ćwiczeń rozciągających, oddechowych, a także kształtujących.


algi

glinka biała

Zawiera m. in.: krzem, wapń, magnez, żelazo, potas i sód, dzięki czemu wpływa uspokajająco i kojąco na skórę wrażliwą, suchą, delikatną i zmęczoną. Poprawia jej mikrokrążenie, oczyszcza, łagodnie ściąga pory, odświeża, odżywia i wygładza cerę.


algi

glinka różowa

Unikalna, stosowana w preparatach do pielegnacji skóry delikatnej i wrażliwej ze skłonnością do alergii i podrażnień. Wzmacnia i odżywia naskórek, poprawia jego kondycję, delikatnie ściąga i łagodzi podrażnienia. Obkurcza, wzmacnia kruche i nadwrażliwe naczynka.


algi

hamam

Wschodnia odmiana kąpieli parowej, której towarzyszą odpowiednie masaże i egzotyczne esencje zapachowe. Temperatura w komorach do pocenia się osiąga 50 C.


algi

helioterapia

Helioterapią określa się wykorzystanie do celów leczniczych promieniowania słonecznego. Światło słoneczne oddziałuje korzystnie na organizm w wyniku zachodzących w nim odczynów ogólnych. Wpływ światła słonecznego polega między innymi na wzmożeniu przemiany materii, pobudzeniu mechanizmów krwiotwórczych, zwiększeniu odporności organizmu na zakażenia, pobudzającym wpływie na gruczoły wydzielania wewnętrznego, działaniu odczulającym oraz przeciwkrzywiczym. Helioterapię stosuje się w leczeniu gruźlicy kostno-stawowej, gruźlicy dróg moczowych, gruźlicy węzłów chłonnych, przewlekłych stanów zapalnych stawów, przewlekłych nieżytów dróg oddechowych, łuszczycy, czyraczności, trądzika pospolitego oraz zaburzeń wzrostu kości u dzieci. Przeciwwskazaniem do stosowania kąpieli słonecznych jest gruźlica płuc, niewydolność krążenia, choroba nowotworowa, skłonność do krwawień z narządów wewnętrznych, nadczynność tarczycy oraz zaawansowana miażdżyca Promienie słoneczne działają uspokajająco, bakteriobójczo, pobudzająco na metabolizm, immunostymulująco, rumieniotwórczo (zwiększa ukrwienie skóry), pobudzająco na syntezę witaminy D. Promienie słoneczne przyśpieszają resorpcję wysięków zapalnych. Kąpiele słoneczne są więc wskazane dla osób z trądzikiem dziecięcym, młodzieżowym czy przewlekłym.


algi

hydrokolonoterapia

Jest to nowoczesna forma jednej z najstarszych naturalnych metod profilaktyki i przywracania zdrowia. Zwana jest pod pierwotną nazwą jako lewatywa. Nowoczesność hydroterapii w stosunku do klasycznej lewatywy polega na oczyszczaniu organizmu w obiegu zamkniętym (bez konieczności korzystania z toalety). Ilość i temperatura wody jest stale kontrolowana. Wszystko odbywa się w spokojnej i relaksującej atmosferze. Jest to doskonały zabieg, który dba o higienę wewnętrzną naszych organizmów.


algi

hydromasaż

Masaż odbywa się w wodzie. W niej wytwarzany jest ruch, który w połączeniu ze zmianami temperatury w różny sposób oddziałuje na ciało. To cała gama zabiegów oferujących różnorodne doznania: masaż powietrzny, który dostarcza niesamowitych wrażeń. Polega on na tym, że w wannie wytwarzane są miliony maleńkich pęcherzyków powietrznych, dzięki czemu odczuwasz wspaniałą lekkość ciała podczas kąpieli masującej. Jeśli ponadto do wody dodasz sole lub olejki eteryczne, wnikną one głęboko w skórę, co z pewnością wzmocni ich dobroczynne działanie. masaż wodno-powietrzny - gdy go spróbujesz, zanurzając się w wannie poczujesz silny, ciepły i kojący strumień. Sprawia on, że napięte mięśnie pleców i nóg rozluźniają się, ogarnia Cię uczucie relaksu.


algi

hydroterapia

Wodolecznictwo jedna z metod fizjoterapii. Wykorzystuje działanie na organizm bodźców mechanicznych, chemicznych i termicznych zwykłej wody (nie mineralnej). Mechanizm fizjologicznego działania zależy od temperatury wody, ciśnienia oraz powierzchni ciała poddanej zabiegowi. Obejmuje: kąpiele, natryski, polewania, okłady, zawijania, płukania.


algi

jonoforeza

Prąd stały wykorzystuje się do wprowadzenia przez skórę leków, które ulegają dysocjacji. Leki używane do jonoforezy to m.in.: lidokaina, hydrokortyzon, wapń, jod. Efekt serii zabiegów zależy od użytego leku - działanie p.bólowe, p.zapalne, zmniejszające napięcie mięśni.


algi

kamienie do masażu

Kamienie z bazaltu pochodzenia wulkanicznego mają okrągły kształt i wymiary pasujące do dłoni. Gładka powierzchnia kamienia ułatwia poślizg na skórze. Ponadto kamienie charakteryzują się znakomitym współczynnikiem magazynowania ciepła, co pozwala na wykonywanie masażu zarówno rozgrzanymi, jak i oziębionymi kamieniami. Wykorzystując różne techniki masażu ciepłymi lub zimnymi kamieniami, uzyskuje się efekt głębokiego relaksu dzięki przepływowi pozytywnej energii i kreowaniu uczucia równowagi. Kamienie używane do masażu są pozyskiwane ze specjalnie selekcjonowanych obszarów dużej aktywności wulkanicznej, a zarazem czystych ekologicznie (np. Hawaje, Bali).


algi

kąpiele aromatyczne

Do przygotowania kąpieli aromatycznych wykorzystuje się olejki eteryczne będące aromatycznymi składnikami wielu ziół. Działanie kąpieli aromatycznych ma charakter kompleksowy. Oprócz ciśnienia hydrostatycznego i temperatury wody wykorzystują swoiste działanie biologiczne różnych składników roślin leczniczych, które jak tego dowodzą badania naukowe, ulegają podczas kąpieli wchłonięciu przez skórę.


algi

kąpiel Kleopatry

Owijanie ciała w prześcieradło nasączone mlekiem, miodem i olejkami. Działa kojąco na skórę.


algi

kąpiel parowa

Kąpiele parowe przeprowadza się w gorącym powietrzu wysyconym lub przesyconym parą wodną. W takich kąpielach organizm toleruje tylko temperatury w zakresie 40 - 50oC, ponieważ duża wilgotność powietrza utrudnia pocenie się i odprowadzanie wody z potu. Wykonuje się ją w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu do którego doprowadza się parę wodną przez rury znajdujące się pod ławkami. Celem kąpieli parowych jest pobudzenie czynności skóry związanych z wydalaniem z organizmu odpadowych produktów przemiany materii i toksyn wytwarzanych przez procesy chorobowe. Kąpiel ta wywiera działanie ogólne na wszystkie narządy organizmu. Czas trwania zabiegu w łaźni parowej wynosi 15 – 30 minut. Po zakończeniu kąpieli stosuje się letni natrysk lub kąpiel. W czasie zabiegu można stosować rozcieranie ciała lub chłostanie gałązkami wierzbowymi w celu wzmożenia odczynu ze strony powierzchniowych naczyń krwionośnych. Wskazaniem do stosowania łaźni parowej są zaburzenia przemiany materii (otyłość), przewlekłe stany zapalne stawów i zapalenia okołostawowe oraz nerwobóle. Przeciwwskazaniem jest niewydolność krążenia, choroba nadciśnieniowa, stany wyniszczenia, skłonność do krwawień oraz stany chorobowe w okresie ostrym.


algi

kąpiel perełkowa

Polega na kąpieli w zwykłej wodzie do której przez specjalne dysze w dnie wanny doprowadzane są pęcherzyki powietrza. Drażnią one delikatnie skórę wywierając działanie o charakterze mikromasażu, przede wszystkim na zakończenia nerwów autonomicznych. Powodują ogólne odprężenie nerwowe. Kąpiel perełkowa to masaż wodny w kombinacji z masażem powietrznym i powietrzem atmosferycznym, łączącym się z wodą przez układ regulatora powietrza, wzmacnia swe oddziaływanie poprzez tzw. kąpiel perełkową. Miliony pęcherzyków powietrza, delikatnie masujących skórę, poprawiają jej nasycenie w tlen i neutralizują potencjał energetyczny. Znacznej poprawie ulega krążenie krwi, minutowa pojemność oddechowa jak również wydolność układu limfatycznego. Kąpiele perełkowe wskazane są w stanach podniecenia nerwowego, lekkich chorobach organicznych i czynnościowych serca i układu krążenia, niezaawansowanej miażdżycy naczyń krwionośnych i bezsenności. Przeciwwskazaniem jest niewydolność krążenia, niskie ciśnienie krwi, znaczne osłabienie i duża potrzeba snu.


algi

kinezyterapia

Leczenie za pomocą ćwiczeń fizycznych, gimnastyki leczniczej.Obecnie kinezyterapię dzieli się na: miejscową, w której wszystkie oddziaływania dotyczą bezpośrednio narządu zmienionego chorobowo, a ich dobór zależy od stanu funkcjonalnego i zamierzonego celu:
ćwiczenia bierne,ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia samowspomagane, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia czynne, ćwiczenia z oporem, ćwiczenia prowadzone, redresje (usuwanie przykurczów stawowych), wyciągi ćwiczenia synergistyczne, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia relaksacyjne, pionizacja i nauka chodzenia; ćwiczenia ogólnokondycyjne, ćwiczenia gimnastyki porannej, ćwiczenia w wodzie , sport inwalidów.
metody kinezyterapeutyczne - bardzo efektywne, specjalistyczne sposoby diagnostyki i terapii, korzystające ze specyficznych technik, stworzone w oparciu o najnowszą wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii. Opracowane z myślą o usuwaniu określonych dysfunkcji:
PNF (odtwarzanie prawidłowej funkcji zaburzonej w przebiegu chorób neurologicznych lub ortopedycznych)
McKenzie (leczenie i diagnozowane przyczyn bólów kręgosłupa z wykorzystaniem dobranego indywidualnie dla każdego pacjenta zestawu ćwiczeń i terapii manualnej)
NDT - Bobath (stosowana przy rehabilitacji dzieci i dorosłych ze schorzeniami neurologicznymi)
Vojty (stosowana przy rehabilitacji dzieci i dorosłych ze schorzeniami neurologicznymi)
Kaltenborn-Evjenth - (usuwanie dysfunkcji stawów nabytych w przebiegu schorzeń ortopedycznych, z wykorzystaniem secyficznych ruchów biernych i terapii tkanek okołostawowych)


algi

klimatoterapia

Leczenie klimatyczne. Jedna z metod fizjoterapii. Polega na stosowaniu kąpieli powietrznych (aeroterapia), kąpieli słonecznych (helioterapia), kąpieli w zbiornikach otwartych wód.
Kompleks łagodząco chłodzący przywraca równowagę skóry podrażnionej i zaczerwienionej.


algi

krioterapia

Leczenie niską temperaturą dochodzącą do -185oC, przynoszące efekty w leczeniu schorzeń narządów ruchu. Działa przeciwbólowo, antystresowo, przyspiesza rekonwalescencję. MIEJSCOWA - Jest to leczenie zimnem. Polega na miejscowym obniżeniu temperatury tkanek za pomocą oziębionych par azotu o temperaturze –180 stopni C. Czas zabiegu: 1-3 minuty. Zabieg ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki i poprawia ruchomość stawów


algi

lampa antydepresyjna

Specjalna lampa o działaniu antydepresyjnym, szczególnie polecana w przypadkach sezonowych spadków nastroju, spowodowanych brakiem naturalnego światła słonecznego. W naszym klimacie poleca się korzystanie z lampy podczas sezonu jesienno - zimowego. Najefektywniejszą formą terapii SAD jest leczenie światłem. Polega ono na naświetlaniu oczu specjalną lampą emitującą jasne światło podobne do słonecznego. Jest ono pozbawiane szkodliwego promieniowania ultrafioletowego poprzez specjalny filtr, dlatego ekspozycja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Fototerapia okazuje się skuteczna w ok. 80% przypadków. Co więcej, przynosi niezwykle szybkie efekty. Pierwsze objawy zanikają już po paru dniach jej stosowania - osoba odczuwa ulgę, następuje poprawienie nastroju, zmniejsza się senność i stabilizuje apetyt. Fototerapia nie może być stosowana przez osoby leczone preparatami farmakologicznymi dającymi nadwrażliwość na światło, ze schorzeniami narządu wzroku. U osób nie spełniających tych kryteriów nie zauważono jakichkolwiek skutków ubocznych. Nawet kobiety w ciąży mogą stosować terapię świetlną bez żadnego ryzyka.


algi

laseroterapia

Źródło promieniowania elektromagnetycznego, o pewnych specyficznych właściwościach.


algi

Lomi lomi nui

To niezwykły masaż o prastarej tradycji i korzeniach. Jego ojczyzną są Hawaje. Kryje się za nim filozofia Huny, według której cały świat przenika energia zwana przez Hawajczyków mana, którą można wykorzystać do swych potrzeb. W dawnych czasach masaż wykonywali Kahuni - starożytni strażnicy wiedzy tajemnej i systemu uzdrawiania. Hawajscy szamani łączyli masaż ze świętym tańcem, który wykonywali wokół kamiennego ołtarza, stąd nazywano go masażem świątynnym. Rytuał ten spotykał wybrańców, którzy mieli wykonać dla swej społeczności szczególne zadanie. Kahuni wykonywali go przez wiele godzin, a czasami nawet wiele dni, przy akompaniamencie wielogłosowych uzdrawiających pieśni. Lomi jest hawajskim słowem określającym masaż. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono uciskanie, ugniatanie, a także dotyk aksamitna łapą zadowolonego kota. Powtórzenie słowa Lomi wzmacnia jego znaczenie, podkreśla jego wyjątkowość. Lomi Lomi Nui jest więc masażem, który przekazuje jedyne w swoim rodzaju uczucie zadowolenia i błogości. Masaż Hawajski odbywa się na całym ciele fizycznym człowieka, a także na otaczających go ciałach energetycznych. Charakterystyczne dla tej techniki jest masowanie przedramionami i wykonywanie tanecznych, pełnych gracji ruchów, przez co charakteryzuje się wyjątkową harmonią i pięknem. Od kilku lat dzięki życzliwości hawajskich szamanów, swej niezwykłej skuteczności i prostocie, masaż Lomi Lomi zyskał popularność na całym świecie, a tym samym i w Polsce.


algi

masaż

To niezwykle szerokie pojęcie, obejmujące różne rodzaje oddziaływania na powierzchnię ciała. Bardzo przyjemne, rozluźniające zabiegi wykorzystują wiele setek lat doświadczeń ludzkości w tej dziedzinie. Wyróżnia się przede wszystkim masaż europejski i wschodni, a każdy z nich ma wiele odmian. Wspólne jednak dla każdego rodzaju jest dobroczynne działanie dotyku, ogarniające ciało i zmysły. Ośrodki SPA proponują cały wachlarz różnych rodzajów masażu, jednak bardzo często w ich ofercie pojawia się tak zwany drenaż limfatyczny (Zabieg prowadzący do udrożnienia przewodów limfatycznych i pobudzenia przepływu limfy. Istotą działania drenażu jest oczyszczenie organizmu ze złogów i toksyn oraz ubytek tkanki tłuszczowej. Zabieg jest bezbolesny, wręcz relaksujący. Wykonywany zarówno jako delikatny, rytmiczny masaż ręczny, jak i wodny).


algi

masaż akupresurowy

Szczególnie polecany osobom zestresowanym. O osłabionym systemie immunologicznym. Poprzez punkty akupresurowe masaż zlikwiduje blokady energii, hamujące napływ chi (wewnętrznej energii), w wyniku której mogą rozwijać się choroby. Po masażu akupresurowym przywrócony zostaje jednolity przepływ energii.


algi

masaż ayurveda

Masaż indyjski całego ciała, twarzy i głowy z zastosowaniem ciepłego oleju. Przywraca harmonię energetyczną organizmu, relaksuje i odpręża.


algi

masaż bańkami chińskimi

Początki masażu bańkami czasów starożytnej Mezopotamii. Terapie bańkami stosowali Hipokrates i Avicenna. W obecnych czasach terapia ta przeżywa swój renesans. Masaż bańkami jest odmianą terapii podciśnieniowej i stanowi odwrotność terapii uciskowej. Podstawę jej stanowi wytworzenie podciśnienia we wnętrzu bańki i zassanie skóry oraz tkanki podskórnej do jej wnętrza. W masażu bańkami mamy do czynienia z dwojakiego rodzaju oddziaływaniem : mechanicznym i odruchowym. Liczba zastosowanych baniek uzależniona jest od schorzenia oraz kondycji fizycznej pacjenta. Może ona wynosić od 6 do 12 baniek. Czas trwania masażu wynosi od 10 do 30 min.


algi

masaż gorącymi kamieniami

Kamienie podgrzewane w specjalnych podgrzewaczach używa się do masażu ciała, a także do akupresury. Różna wielkości kamienie przystosowane są do masażu różnych części ciała. Tak więc największe używa się do masażu tułowia, mniejsze umieszcza się między palcami dłoni i stóp oraz na twarzy. Taki zabieg trwa około półtorej godziny. Masaż kamieniami jest formą oddziaływania na organizm, która wykorzystuje bodźce mechaniczne w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania fizjologicznych odczynów. Dodatkowo masaż ciepłymi kamieniami wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, zwiększa przepływ krwi przez mięśnie, przyspieszając dostarczanie substancji odżywczych i równocześnie powoduje sprawniejsze wydalanie produktów przemiany materii. Masaż wpływa na: skórę, ułatwia oddychanie skórne, poprawia odżywianie skóry ,przyspiesza obieg krwi i limfy w naczyniach, skórnych poprawia jej elastyczność i jędrność, a co za tym idzie wygląd, pomaga zwalczać cellulitis tkankę mięśniową , zwiększa zdolność mięśni do pracy, poprawia napięcie i elastyczność mięśni, regeneruje po długotrwałym wysiłku fizycznym układ krwionośny i limfatyczny, poprawia pracę układów (gimnastyka naczyń), ułatwia odpływ krwi żylnej, zmniejszając opór krwi w tętnicach, ułatwia pracę serca układ nerwowy, działa uspokajająco i relaksująco, łagodzi objawy stresu.
Masaż ciepłymi kamieniami jest zabiegiem doskonale uzupełniającym kompleksowe działanie fizjoterapeutyczne, którego zadaniem jest przywrócenie sprawności uszkodzonych narządów. Ma również zastosowanie w gabinetach odnowy biologicznej, przyspieszając procesy wypoczynkowe, zwiększając tym samym zdolność wysiłkową organizmu. Połączenie ciepłych kamieni z odpowiednimi technikami masażu jest zbawienne dla zmęczonego, zestresowanego ciała i umysłu współczesnego człowieka, relaksując i regenerując całe ciało.


algi

masaż izometryczny

Masaż składa się z trzech etapów. Etap główny polega na intensywnym masowaniu podczas skurczu izometrycznego (wzrasta napięcie mięśniowe bez skracania włókien - długości mięśnia), co sprzyja rozwojowi masy mięśniowej. Masaż stosowany jest np.: w rehabilitacji jako zabieg kompensujący niedobory masy mięśniowej.


algi

masaż klasyczny

Jest to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy - intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Masaż ten opiera się na pięciu grupach technik (rękoczynów): głaskaniu, rozcieraniu, ugniataniu, oklepywaniu, wibracji. Użycie w odpowiedniej kolejności powyższych rodzajów technik gwarantuję skuteczność zabiegu. Zabieg masażu klasycznego może być łączony z dodatkowymi zabiegami ręcznymi lub mechanicznymi (użycie pewnych urządzeń wspomagających masaż np. urządzenia do mechanicznej wibracji itp.). Masaż ten również może być wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze.


algi

masaż leczniczy

Jest to masaż oparty na technikach masażu klasycznego (często nazwa leczniczy i klasyczny jest stosowana zamiennie), jednak masaż leczniczy odnosi się bardziej do formy zabiegu. Mianowicie forma lecznicza to forma mająca na celu wyrównywanie pewnych zaburzeń - leczeniu ich np. rozluźnianiu przykurczów mięśniowych powstałych na skutek nieodpowiednich pozycji itp. Również np. likwidacji bólu tzw. rwy kulszowej, postrzału odcinka lędźwiowego itd. Można powiedzieć, że masaż leczniczy to każda forma masażu mająca na celu leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne.


algi

masaż odchudzający

Masaż izometryczny połączony z pewnymi technikami łącznotkankowymi i technikami masażu klasycznego, które działają wyszczuplająco i ujędrniająco na ciało. Polega na intensywnym masowaniu - umożliwia to spalanie zbędnego tłuszczu (uważany za najlepszą metodę wyszczuplającą i kształtującą sylwetkę).


algi

masaż pantai laur

Relaksujący masaż indonezyjski wykonywany za pomocą rozgrzanych stempli, przygotowanych ze świeżych ziół i owoców oraz ryżu.


algi

masaż relaksacyjny

Jest masażem wykonywanym u pacjentów, którzy życzą sobie zabiegu odprężającego, orzeźwiającego i usprawniającego organizm po długotrwałym wysiłku zarówno fizycznym jak i psychicznym związanym ze stresem dnia codziennego.


algi

masaż sportowy

Jest to intensywny masaż zmniejszający zmęczenie organizmu wynikłe na skutek aktywności fizycznej.Masaż występuje w kilku formach zależnych od czasu zabiegu w stosunku do aktywności sportowej, wyróżniamy:

 • m. przedwysiłkowy - mający na celu przygotowanie organizmu do wysiłku sportowego - np. skracając rozgrzewkę itp.
 • m. międzywysiłkowy - masaż wykonywany w przerwach między wysiłkami (miedzy startami na zawodach sportowych), jego celem jest potrzymanie wysokiej aktywności organizmu w trakcie zawodów
 • m. powysiłkowy - mający na celu skrócenie czasu regeneracji organizmu po intensywny i długotrwałym wysiłku.
 • m. uzupełniający - wspomagający trening sportowy (np.: wspomagający trening masy mięśniowej), podobny do tkankowego. Polecany osobom uprawiającym sport w celu rozluźnienia mięśni i ożywienia ich ukrwienia.

algi

masaż tajski

Klasyczny wykonuje się bez używania olejków. Stosuje się go w leczeniu zaburzeń funkcji stawów. Ogromna część masażu składa się z ćwiczeń gimnastycznych na drążku, podczas których pacjent pozostaje w ubraniu. W zabiegi medytacyjne włączone są refleksy i elementy terapii ajuverda. Twórcą masażu tajskiego jest Jivaka Kumarbhaccha. Już 2500 lat temu w Indiach stworzono, na bazie filozofii Ayurvedy oraz technik Yogi, podstawy masażu tajskiego. Przez lata masaż ten rozwijał się, praktykowany przez mnichów w tajlandzkich świątyniach. Najsłynniejszym światowym centrum naukowym i szkoleniowym jest świątynia Wat Pao w Bankoku.

Cele:

 • Zmniejszenie napięć
 • Przywrócenie prawidłowej ruchomości sąsiadujących ze sobą struktur
 • Przywrócenie prawidłowej wymiany tkankowej
 • Przywrócenie prawidłowej funkcjonowania narządów wewnętrznych
 • Przywrócenie prawidłowej cyrkulacji krwi i chłonki
 • Zmniejszenie napięć psychicznych

Techniki: W odróżnieniu od technik zachodnich, w masażu tajskim bardzo ważne jest oddziaływanie całego ciała terapeuty poprzez dłonie, palce, łokcie, stopy, kolana na ciało pacjenta.Masaż odbywa się na macie w odpowiednich pozycjach przy wyprostowanym kręgosłupie terapeuty. Zgięcie go i pochylenie wymaga pracy ramion podobnie jak w technikach zachodnich. Praca ramion męczy i sprawia, że masaż staje się mało efektywny. Masaż tajski zwany jest również „yogą dla leniwych” , dlatego że stosowane są techniki rozciągające zaczerpnięte z Yogi. Obserwując prace terapeuty, możemy odnieść wrażenie, że jest to forma tańca z udziałem pacjenta.


algi

masaż wirowy

Podstawy naukowe: Temperatura wody w jakiej jest wykonywany masaż oraz czynniki fizykalne, takie jak, ciśnienie hydrostatyczne oraz ruch wirowy wody wywołują korzystne zmiany fizykochemiczne w masowanych kończynach.

Cele masażu:

wywołanie przekrwienia kończyn, zmniejszenie obrzęków i zastojów krwi żylnej, zmniejszenie dolegliwości bólowych, rozluźnienie napiętych mięśni.

Stosowane techniki: Jest wykonywany w specjalnych wanienkach z urządzeniem wzbudzającym ruch wirowy wody. Masaż wirowy kończyn górnych lub dolnych wykonuje się przez 20-30 min w wodzie o temperaturze, zależnie od wskazań, 35-40 C.

Wskazania do masażu wirowego:

 • różne postacie chorób reumatycznych obejmujących kończyny górne lub dolne
 • niektóre postacie zaburzeń krążenia obwodowego
 • stany po zakrzepach żylnych
 • wczesne okresy zwężającego zapalenia tętnic
 • choroba Raynauda
 • stany po odmrożeniach
 • stany po chirurgicznym leczeniu żylaków.

algi

masaż Yumeiho

Głęboko dziłającym masażem próżniowym (okłady bańkami) spulchnia się stwardniałe tkanki, a następnie drogą masażu rozluźnia mięśnie, aby na końcu je rozciągnąć. Ma to ogromne zastosowanie w walce ze stresem, przeciwdziała bólom szyi, ramion i pleców spowodowanych pracą w pozycji siedzącej.


algi

natryski (bicze stałe)

Natryski te mają utrzymany stały kierunek padania na ciało wody np. z dysz umieszczonych w ścianach kabiny natryskowej (natryski deszczowe ).
Zimne i chłodne natryski - Temperatura wody 10 - 20°C. Czas trwania natrysku od kilku sekund do minuty. Działają hartująco, pobudzają procesy przemiany materii i podwyższają ciśnienie krwi. Często stosowane są na zakończenie ciepłych zabiegów wodoleczniczych np. sauny.
Ciepłe natryski - Temperatura wody 32 - 37°C. Czas trwania od 3 do 5 min. Zalecane w nerwicach, bezsenności i nerwobólach.
Gorące natryski - Temperatura wody 38 - 42°C. Czas trwania 5 – 10 min. Powodują pobudzanie procesów przemiany materii, wzrost wydzielania potu, rozszerzenie naczyń krwionośnych ze spadkiem ciśnienia krwi, ogólne odprężenie i uspokojenie.


algi

oczyszczanie ciała

Zabiegi te wykorzystują właściwości mieszanek złożonych z soli morskiej, czerwonej gliny, olejków eterycznych, migdałów i cukru. Dzięki nim skóra nabiera blasku, staje się idealnie gładka.


algi

okłady borowinowe

Okłady miejscowe z borowiny, mającej działanie rozgrzewające. Powoduje przekrwienie tkanek oraz przenikanie składników organicznych i nieorganicznych zawartych w borowinie. Zastosowanie wskazane jest przy reumatologii i rehabilitacji pourazowej narządów ruchu.


algi

olejki eteryczne

Miętowy, cytrynowy, cyprysowy - wspomagają drenaż limfatyczny, działają kojąco i chłodząco na skórę.


algi

peeling

Łuszczenie naskórka jest to forma głębszego oczyszczania skóry, zewnętrzne warstwy naskórka składają się z luźno przylegających, martwych komórek, które stale się złuszczają. Zabieg peelingu ma za zadanie przyspieszyć ten proces. Dzięki niemu skóra staje się młodsza, gładsza, dobrze ukrwiona, a składniki odżywcze zawarte w kremach i maseczkach kosmetycznych wchłaniają się dużo lepiej.


algi

prądy diadynamiczne DD

Wykorzystywany jest prąd stały, na który nałożony jest jednopołówkowo wyprostowany prąd sinusoidalnie zmienny; uzyskuje się sześć postaci tych prądów, mających zróżnicowane działanie na tkanki.


algi

prądy interferencyjne

Wykorzystywany jest prąd zmienny, średniej częstotliwości, dostarczany z aparatu w dwóch obwodach różniących się częstotliwością prądu. Po odpowiednim ułożeniu dwóch par elektrod na skórze, dochodzi do interferencji prądu. Działanie przeciwbólowe, elektrogimnastyka mięśni, usprawnienie krążenia obwodowego, zmniejszenie napięcia współczulnego układu nerwowego.


algi

prysznic Vichy

Polega na masowaniu ciała przy użyciu olejków aromaterapeutycznych pod strumieniami wody. Jest to doskonały zabieg odprężający i pobudzający krążenie.


algi

refleksoterapia

Nazwa pochodzi od słowa refleks oznaczającego zespół składający się z impulsów i receptorów tzw. refleksów. Masowanie refleksów uwalnia energie zawartą w stopach, dłoniach i uszach, dzięki czemu część ciała znajdująca się w danej strefie doświadcza ulgi - redukcji napięcia oraz zmniejszenia bólu. Refleksowanie powoduje odprężenie, pomaga zmniejszyć efekty stresu w organizmie.


algi

sanshui

Tradycyjny masaż azjatycki gorącymi ziołowymi stemplami. Pobudza punkty energetyczne ciała, relaksuje, podnosi aktywność i siły witalne organizmu.


algi

sauna

Kąpiel w gorącym powietrzu lub w gorącej parze na przemian z zimną kąpielą wodną. Wzmacnia system odpornościowy, krążenie krwi i oczyszcza organizm. Kąpiel w saunie stanowi swoiste połączenie zabiegu przegrzewania ciała przy zastosowaniu gorącego, suchego powietrza z okresowym, krótkim oddziaływaniem dużej wilgotności i dużego natężenia pola elektrycznego z następującym po nim zabiegiem ochładzania ciała za pomocą kąpieli powietrznej oraz zimnych zabiegów wodoleczniczych. Ogólne działanie sauny polega na pobudzeniu gruczołów dokrewnych i stymulacji układu odpornościowego, regulacji pracy autonomicznego układu nerwowego, rozluźnieniu napiętych mięśni, zrostów i poprawie ruchomości stawów. Sauna powoduje oczyszczenie skóry ze złuszczającego się nabłonka i pobudza gruczoły potowe oraz warstwę rozrodczą naskórka. Następuje wzrost ukrwienia i przemiany materii w mięśniach oraz zwiększenie ich siły. Sauna ćwiczy serce i układ krążenia. Hartuje i zwiększa siły obronne. Regularne cotygodniowe kąpiele w saunie chronią przed infekcjami dróg oddechowych, poprawiają ukrwienie skóry i błony śluzowej dróg oddechowych.


algi

sauna fińska

Oczyszcza organizm z produktów przemiany materii i toksyn, dochodzi do przemieszczania się płynów ustrojowych, temperatura skóry wzrasta do 40°C, rozszerzają się naczynia podskórne, natomiast kurczą wewnętrzne, przyspieszenie akcji serca, początkowo rośnie ciśnienie krwi, ale pod koniec zabiegu spada, wzrasta częstotliwość oddechów, co powoduje wentylację płuc, hartuje, oczyszcza, podnosi wydolność czyli wiele dobrego czyni dla naszego ciała. Temperatura 120°C i około 10% zawartości pary. Ochłodzenie następujące po wyjściu z sauny, moczenie w basenie i polewanie się zimną wodą ożywiają krążenie krwi i wzmacniają system odpornościowy.


algi

sauna na podczerwień

Promieniowanie podczerwone jest częścią promieniowania słonecznego, które daje człowiekowi ciepło oraz dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Zdrowotne działanie sauny polega na tym, że ciepło wnika do organizmu aktywując mięśnie, stawy i organy wewnętrzne. Ciepło powoduje intensywne lecznicze pocenie i wydzielanie na zewnątrz organizmu wszelkich toksyn.


algi

sauna parowa

Różni od tradycyjnej niższą temperaturą (40-50°C) oraz o wiele większą wilgotnością powietrza. Wprawdzie duża zawartość pary wodnej w powietrzu tworzy gorsze warunki oddechowe, ale jest za to łagodniejsza dla skóry i nie powoduje dyskomfortu spowodowanego bardzo wysoką temperaturą.
Sauna: poprawia wygląd skóry (dzięki lepszemu ukrwieniu i usunięciu toksyn skóra staje się bardziej elastyczna, ujędrniona, poprawia się jej koloryt), oczyszcza ciało (wydzielający się z nas pot oczyszcza pory a w konsekwencji ułatwia późniejsze oddychanie ciała), rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie, dotlenia organizm i przez to czujemy się zrelaksowani.


algi

spa

Słowo pochodzi z łaciny i jest skróconą formą “sanus per aquam” (zdrowy przez wodę). Dobroczynną siłę wody wykorzystuje się w różny sposób w kąpieliskach leczniczych, centrach wellness, klinikach i hotelach zdrojowych. Słowo Spa stało się terminem międzynarodowym, które oznacza korzystanie z sauny, basenów, kąpielisk parowych, farm urody i centrów wellness.


algi

tapidarium

Kącik wypoczynkowy z lampami nagrzewającymi


algi

terapia kolorami

Kolory kryją w sobie takie formy energii, które w postaci barw i fal świetlnych oddziałują na nas. Intensywną terapię kolorami należy stosować w celu zapobiegania chorobie lub jako terapię uzupełniającą w problemach duchowo-umysłowych.


algi

thalassoterapia

Nazwa pochodzi od greckiego słowa "thalassos" oznaczającego morze. Jest to, bowiem zestaw zabiegów wykorzystujących wyciągi z alg, lecznicze błoto oraz wodę morską z nieskażonych rejonów. Ich zbawienne dla samopoczucia właściwości możesz odczuć, poddając się ciekawym zabiegom, takim jak owijanie ciała ekstraktami z alg na zimno (Fri alga) lub na ciepło (Alga-therm active). Mogą to być również okłady na całe ciało ze zmikronizowanej masy algowej (sproszkowanej), oferującej niezwykłe bogactwo substancji aktywnych, witamin i minerałów. Spośród stosowanych w thalassoterapii substancji pochodzenia morskiego szczególnie interesujący jest Black Mud, czyli lecznicze błoto z Morza Martwego, z dodatkiem ekstraktów roślinnych. Dzięki wysokiej zawartości minerałów zasługuje ono na miano eliksiru młodości, gdyż powoduje szybką regenerację komórek skóry, przeciwdziałając jej starzeniu. Black Mud jest aplikowany na ciało w formie zabiegu Body Wrap (owijanie ciała). Zabiegi thalassoterapii są bardzo skuteczne, a jej efekty w postaci odnowionej skóry i oczyszczeniu ciała z wszelkich toksyn. Pomagają zremineralizować organizm, wzmacniają układ odpornościowy, pobudzają do naturalnej odnowy, relaksują, Thalassoterapia polecana jest szczególnie osobom przemęczonym, przepracowanym, żyjącym w ciągłym stresie.


algi

tlenoterapia

Terapia tlenowa stymuluje odtruwanie organizmu, odmładza, aktywuje jego siły witalne i odpornościowe. Badania wykazały, iż niedotlenienie organizmu jest jednym z głównych powodów osłabienia systemu odpornościowego. Niedostateczna ilość tlenu w organizmie prowadzi do powtarzających się infekcji, alergii, niewydolności układu krążenia, ciągłego przemęczenia i wielu innych chorób.


algi

wanna drenująca

Pobudza układ krwionośny i limfatyczny oraz w połączeniu ze specjalnie dobranymi preparatami relaksuje i działa wyszczuplająco.


algi

wellness

To częściowo styl życia, częściowo filozofia życia, polegająca na dążeniu do świadomej egzystencji. Ten światopogląd opiera się na poczuciu odpowiedzialności, szczególnie za własne zdrowie, a jednocześnie za jakość życia. Welness zawiera w sobie cielesne i duchowe aspekty bytu. Jednym z jego rodzajów jest sztuka życia. Jeśli jest ona świadomie rozwijana oraz wzbogacana o nowe doświadczenia i wiedzę, wówczas w sposób istotny mogą się poprawić nasze perspektywy na dobre i spełnione życie. To natomiast jest ściśle powiązane z innymi osobistymi faktorami takimi jak: fitness, walka z brakiem czasu i stresem, poczucie własnej godności oraz odpowiednie, konstruktywne rozwijanie postępowania w stosunku do samego siebie. Welness rozwija nigdy nie słabnącą ciekawość życia, jego wartości i sensu.” (Dr Ronald Ardell, jedna z najważniejszych osobistości ruchu Wellness w USA).


algi

wellness

To częściowo styl życia, częściowo filozofia życia, polegająca na dążeniu do świadomej egzystencji. Ten światopogląd opiera się na poczuciu odpowiedzialności, szczególnie za własne zdrowie, a jednocześnie za jakość życia. Welness zawiera w sobie cielesne i duchowe aspekty bytu. Jednym z jego rodzajów jest sztuka życia. Jeśli jest ona świadomie rozwijana oraz wzbogacana o nowe doświadczenia i wiedzę, wówczas w sposób istotny mogą się poprawić nasze perspektywy na dobre i spełnione życie. To natomiast jest ściśle powiązane z innymi osobistymi faktorami takimi jak: fitness, walka z brakiem czasu i stresem, poczucie własnej godności oraz odpowiednie, konstruktywne rozwijanie postępowania w stosunku do samego siebie. Welness rozwija nigdy nie słabnącą ciekawość życia, jego wartości i sensu.” (Dr Ronald Ardell, jedna z najważniejszych osobistości ruchu Wellness w USA).


algi

yoga

celem tych zajęć jest nie tylko wzmocnienie ciała, poprawa jego elastyczności, wytrzymałości i zmysłu równowagi poprzez wykorzystanie technik jogi tradycyjnej (Hatha Jogi). Naszą równorzędną wytyczną jest poświęcenie większej ilości czasu Twojemu zmęczonemu umysłowi. Przy łagodnej, odprężającej muzyce uczymy się technik prawidłowego oddychania, relaksacji i zdystansowania się od pogarszających nasze samopoczucie i zdrowie stresów.


algi

zabieg czekoladowy

Zabieg wykorzystuje doskonałe właściwości aromaterapeutyczne, wyszczuplające i odżywcze czekolady. Intensywnie wyszczupla i ujędrnia skórę, redukuje cellulit i rewitalizuje zmęczoną skórę. Polecany w szczególności osobom zestresowanym, którym brakuje czasu i potrzebują intensywnego zabiegu pielęgnacyjnego i relaksacyjnego w jednym.


algi

zielona maska algowa

Spirulina pobudza mikrocyrkulację, wzmacnia i ujędrnia skórę, silnie nawilża (polisacharydy z alg Spirulina wyrównują ubytki wody w skórze), redukuje zaczerwienienia i podrażnienia naskórka, napina i napręża skórę (lifting kosmetyczny),ułatwia głębokie wnikanie substancji aktywnych czynnych zawartych w ampułkach serum itp.


(źródło: www.spaclub.pl)

strzałka do góry